Hepworth w ogrzewaniu grzejnikowym



Ogrzewanie grzejnikowe to najpopularniejszy sposób ogrzewania domu, biura, mieszkania. System może być stosowany w układach otwartych i zamkniętych. Zalecany jest układ zamknięty z naczyniem przeponowym, który zapewnia hermetyczność instalacji a w konsekwencji zmniejszeniu ulega korozja elementów metalowych. Instalacja ogrzewania grzejnikowego w systemie Hep2O powinna być wykonana jako pompowa. Maksymalne ciśnienie w instalacji ogrzewania grzejnikowego może wynosić 6bar.

W asortymencie znajdują się elementy, które pozwalają prowadzić instalacje ogrzewania grzejnikowego zarówno w układzie trójnikowym jaki i rozdzielaczowym. W układzie trójnikowym dystrybucja ciepła odbywa się w sposób tradycyjny: od kilku pionów odchodzą gałązki zasilające grzejnik. W przypadku rozprowadzenia rozdzielaczowego sercem układu na danej kondygnacji jest rozdzielacz bądź rozdzielacze. Redukcji ulega ilość pionów.


Stosowanie rozdzielaczy najpełniej wykorzystuje zalety systemu Hep2O i wynikające z tego korzyści. Należy zwrócić uwagę na: - elastyczność rury - dostępność w wygodnych zwojach - zmniejszona ilość elementów i połączeń - prostota doboru średnic - szybkość montażu - możliwość etapowania prac - wysoka estetyka - ułatwiony rozdział ciepła i regulacja.

W polecanym układzie rozdzielaczowym para pionów ze źródła ciepła zasila rozdzielacz na danej kondygnacji.


W asortymencie znajdują się zarówno tradycyjne rozdzielacze mosiężne jak i nowoczesne rozdzielacze ze stali nierdzewnej (ilość portów od 2 do 10). Są one lekkie, estetyczne i bardzo trwałe. Zarówno jedne jak i drugie są wyposażone w systemowe elementy podłączeniowe. Rozdzielacze umieszczane są w szafkach natynkowych bądź podtynkowych. Montaż szafki z rozdzielaczem i przyłączenie rur oraz przyłączenie do pionów, dzięki systemowej metodzie łączenia, odbywa się niezwykle sprawnie. Każdy grzejnik zasilany jest oddzielną parą rur.

Do podłączenia grzejników, zarówno w układzie rozdzielaczowym jak i trójnikowym, stosujemy rurę z wkładką antydyfuzyjną "barrier" o średnicy 15 mm. Rurą o takiej średnicy możemy doprowadzić ciepło do grzejników o łącznej mocy 2,5 kW w układzie trójnikowym lub 3 kW w rozdzielaczowym. Do rozprowadzenia ciepła pozostają jeszcze do dyspozycji średnice 22 i 28 mm.


Zaleca się aby w warstwie betonu - wylewce bądź tynku rurę prowadzić w osłonie z rury karbowanej, a ewentualne kształtki zabezpieczyć folią. Rury należy prowadzić w sposób wykorzystujący w maksymalnym stopniu ich elastyczność a co za tym idzie efekt samokompensacji.

Przy układaniu rur bardzo pomocne będą zwoje o długości od 25, 50, 100 i 400 m. Rura może być odmierzana z opakowania w żądanej długości a reszta bezpiecznie przechowywana. Ponadto, rura po rozwinięciu ze zwoju prawie całkowicie się wyprostuje, znakomicie ułatwiając pracę instalującemu. Ilość odpadów jest ograniczona do minimum. Zwoje są lekkie i wygodne w stosowaniu.

Podłączenia grzejnika, dzięki pełnej gamie elementów w asortymencie, może się odbyć na wiele sposobów, zależnie od typu grzejnika, konstrukcji budynku jak i oczekiwań inwestora. Poniżej przedstawiono 3, najpopularniejsze sposoby podłączenia:

Najbardziej polecanym sposobem jest przedstawione na rys A. Rura prowadzona jest od rozdzielacza do grzejnika jednolitymi 2 odcinakami rur. Element HK2/20 jest prowadnicą w kształcie litery C umieszczaną w wyciętym w ścianie otworze. Zaletą takiego sposobu prowadzenia są - zminimalizowane opory, brak połączeń w konstrukcji budynku, możliwość wymiany rury w przypadku np. przewiercenia.



Problemy w funkcjonowaniu serwisu oraz ewentualne błędy prosimy zgłaszać pod adres: serwisweb@hubomag.com
Copyright © 2009-2017 :: Wszelkie prawa zastrzeżone ::